Laradock Kullanımı – I

Laradock
laradock.io

Laradock kullanarak sanal laravel geliştirme ortamınızı nasıl hazırlayacağınızdan biraz bahsetmek istiyorum. Altyapı olarak docker altyapısını kullanacağımızdan öncelikle  kısaca biraz docker teknolojisinden bahsedelim. Detaylı türkçe bilgiyi buradan ingilizce bilgiyi ise buradan alabilirsiniz.

Docker, Linux Kernel’de yer alan Linux Containers (LXC) üzerine kurulu bir teknolojidir. Bu teknoloji aynı işletim sistemi içerisinde birbirinden izole olmuş bir biçimde çalışan Container’lar sağlamakta  sanallaştırma (virtualization) altyapısı sunmaktadır. Container’lar içerisinde çalıştırılan process’ler, Container’lara işletim sistemi tarafından sunulan dosya sistemi, ortam değişkenleri (Environment Variable), vb. fonksiyonların  her biri Container’a özgü olarak sağlanır. Böylelikle aynı işletim sistemi içerisinde çalışmalarına rağmen  container’lar birbirlerinden izole durumdadır.

   WMware, Xen, Hyper-V gibi Hypervisor’ler (sanallaştırma platformları), yönettikleri fiziksel veya sanal bilgisayarlar üzerine farklı işletim sistemleri kurulmasına olanak tanımaktadırlar. Sanallaştırılan farklı işletim sistemlerinin, Hypervisor tarafından fiziksel sunucu üzerinde kendisine sağlanan disk bölümlerine kurulması gerekmektedir. LXC’nin Hypervisor’e göre sağladığı avantajların en önemlilerinden birisi aynı işletim sistemi içerisinde sunabilmesidir. Hypervisor bazlı sanal sunucuların hepsinin kendine ait Guest işletim sistemi bulundurması gereklidir, oysa LXC’de ise Container’lar Host’un işletim sistemini ortak olarak kullanırlar. Bu nedenle Container teknolojisi  Hypervisor teknolojisine göre sanallaştırma için gerekli disk alanından önemli bir tasarruf sağlamaktadır.

   Hypervisor’lerle yapılan sanallaştırma her bir işletim sisteminin ayrı ayrı bakımının (güncellemelerin ve güvenlik yamalarının) yapılması gerektirirken tek işletim sistemi içerisinde LXC kullanılarak yapılan sanallaştırmada ise bir işletim sisteminin bakımı yapılarak daha ekonomik bir yapı sunulur.

   Docker ile ilgili çok fazla kavram ve bilgi bulunduğundan şimdilik burada kesiyor docker’ın linux container yapısını miras alan ve manuel yapılması gereken birçok şeyin otomatik hale getirilmesi ile kolay kullanımlı, paylaşılabilir, genişletilebilir,esnek  bir sanallaştırma sistemi olduğunu belirtiyoruz.

   Bir sonraki yazımızda laradock kurulumu ile laravel entegrasyonu için neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Sağlıcakla…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir