Head First Python

   Bugün sizinle okumaktan büyük bir keyif aldığım O’Reilly Head First serisinin Python kitabından biraz bahsetmek istiyorum. Aslında Head First serisi ile ilk tanıştığım günden beri beri beni etkileyen en önemli özelliklerinden biri metacognition’dan (thinking about thinking) bahsetmesi oldu. Aslında kitap kapağının en üstünde de belirttiği gibi bu seriye ait kitaplar beyninizle dostane bir ilişki kurmak için kurgulanmış 🙂 Head First serisinde siz bir okuyucu (reader ) değil de bir öğrenici (learner) olarak kabul  ediliyorsunuz.

Kitabı okumaya başladığınız ilk andan itibaren sizi öğrenme konusunda tatmin edecek bilimsel gerçeklerden ( nörobiyoloji, bilişsel bilim, eğitim pisikolojisi vb. ) haberdar oluyor; beyninizi nasıl açacaklarını bildiklerine şahit oluyorsunuz 🙂 –kitabın kendi deyimiyle “We know what turns your brain on.” Son olarak “Head First Learning Principles” olarak adlandırılan prensiplere göz atmanızda fayda var diyerek python ile ilgili kısma giriş yapıyoruz.

Python yorumlayıcının kurulumunun anlatımı  ile başlayan kitap Python shell’de deneysel kod yazmanızı sağlayan varsayılan editör IDLE ile devam ediyor. Sonrasında python’da list,loop,function,module kullanımı ile bunlara ait çok sayıda örnek veriliyor. Namespace kavramı, BIF denilen (built-in-functions ) hazır fonksiyonların kullanımı,  PyPI (Python Package Index) , Exception Handling, veri nesnelerinin dosya olarak dump ve restore edilmesine imkan veren Pickle kütüphanesi, Python’da class kullanımı, Python veritabanı API’sı ve Sqlite gibi konular detaylı olarak anlatılmaya devam ediyor.Ayrıca MVC kullanan örnek bir python web uygulaması geliştirildikten sonra geliştirilen bu uygulamanın android cihazlarda çalışacak şekilde nasıl uyarlanacağı anlatılıyor.

İyi okumalar…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir